Jak využít Couchsurfing ke studiu cizích jazyků

Učíte se cizí jazyky, ale nedostanete se často do zahraničí a nemáte možnost si je procvičit? Chtěli jste vždy mít přátele z různých zemí, ale nevíte, kde je potkat?

V posledních letech se objevila úžasná možnost, jak si procvičit cizí jazyk, navázat nová přátelství a poznat cizí kulturu, aniž byste museli opustit svůj domov. Toto všechno (a mnohem víc) vám umožní Couchsurfing.

Co je couchsurfing

Možná jste již o Couchsurfingu slyšeli. Jedná se o internetovou komunitu cestovatelů a hostitelů, kteří mezi s sebou sdílejí své domovy.

Slovo couchsurfing můžeme doslova přeložit jako “surfování na gauči”. Couchsurfing spojuje cestovatele, kteří hledají ubytování, s hostiteli, kteří jej nabízí.

Aktuálně má Couchsurfing přes 12 milionů členů z více než 200 000 měst po celém světě a v nabídce je přes 550 000 událostí. Couchsurfing představuje jedinečnou možnost, jak najít zdarma ubytovaní po celém světě, seznámit se s místními lidmi a poznat jejich kulturu. Funguje na principu sdílení. Někdy přespím já u někoho, jindy zase přespí někdo jiný u mě. Je to skvělá alternativa oproti drahým neosobním hotelům.

Couchsurfing spojuje lidi z celého světa a můžete díky němu navázat přátelství bez přehánění na celý život. Přes Couchsurfing nemusíte cestovat jako jednotlivec, zcela běžně cestují páry, rodiny s dětmi i skupiny lidí. Možnosti ubytování mohou být v některých případech menší (například v případě větších skupin), ale přesto jsou. Zadarmo tak můžete najít ubytování ve velkých městech, v horách na samotě i v turistických oblastech u moře. Do Couchsurfingu se ale můžete zapojit i bez cestování a využít ho k procvičování cizích jazyků!

Jak začít

Připojit se ke komunitě Couchsurferů je jednoduché. Stačí si vytvořit účet na stránce Couchsurfingu. Připojit se můžete rovněž přes Facebook. Abyste zvyšili vaše šance najít lidi, se kterými si budete rozumět, doporučuji vám si dát práci s pečlivým vyplněním vašeho profilu. Poté, co máte profil vyplněný, můžete začít s oslovováním hostů nebo hostitelů.

Bezpečnost na prvním místě

Aby byl Couchsurfing bezpečný, existují na Couchsurfingu tři opatření.

1. Reference.

Reference si udílejí uživatele sítě navzájem. Pokud u někoho chcete přenocovat nebo přijmout hosta do svého domova, podívejte se na jejich reference. Stejně tak očekávejte, že se ostatní podívají na ty vaše. Pokud na Couchsurfingu teprve začínáte, mohou vám reference napsat vaši kamarádi, kteří už na Couchsurfingu jsou.

2. Ověření

Váš účet si můžete za malý poplatek nechat ověřit přímo od Couchsurfingu. Pokud jste ověření, znamená to, že jste skutečně osoba, za kterou se na Couchsurfingu vydáváte a lidé vám mohou více věřit a spíše vás přijmou do svých domovů. Pokud máte dobré reference, není to nezbytně nutné.

3. Ručení

Ostatní uživatelé se za vás mohou zaručit. Uživatel se může za někoho zaručit jen poté, co se za něj zaručili tři jiní uživatelé.

Jak využít Couchsurfing pro studium jazyků

Je několik možností, jak se můžete do komunity Couchsurferů zapojit a využít naplno její potenciál pro studium jazyků.

1. Cestujte a bydlete u hostitelů

Pokud se někam chystáte, zkuste si najít ubytování přes Couchsurfing. Sdílení domova s místními lidmi vám z cestování poskytne zcela odlišný zážitek než přenocování v hotelu, protože se dozvíte mnoho o místní kultuře, seznámíte se s novými lidmi, uvidíte, jak žijí místní a ti vás třeba i provedou po jejich městě. Při tom všem máte příležitost komunikovat jejich (nebo jiným) jazykem a skvěle si ho procvičit. Navíc zcela zdarma. Zejména ve velkých městech tak můžete ušetřit nemalé peníze a navíc poznáte místa, které byste jako běžný turista nikdy nepoznali. My jsme tak měli možnost vidět, jak žijí normální lidé například v Moskvě nebo Pekingu a dozvědět se o jejich životě spoustu zajímavých věcí, který bychom v našem průvodci rozhodně nevyčetli.

_dsc2319_fotor

2. Staňte se hostiteli

Nabídněte svůj domov cestovatelům z celého světa. Couchsurfeři nebývají nároční a spokojí se s málem, často jim stačí jen místečko na podlaze, kde si roztáhnou svoji karimatku a spacák. Obyvatelé větších měst mají výhodu, protože k nim bude směřovat více cestovatelů, ale i do menších a méně známých míst často někdo zavítá. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se v Číně potkali se Dánem, kterému nestačila odpověď, že jsme z České republiky a chtěl vědět i město. Poté, co jsme řekli, že jsme ze Zlína, zvolal: „Tam jsem spal na Jižních svazích!“ Cestoval z Rakouska do Polska a hodilo se mu přenocovat zrovna ve Zlíně (tedy, abych byla přesná, on to nazval jako „město uprostřed ničeho, kterého vypadalo jako Rusko“).

Drtivá většina vašich hostů nebude mluvit česky, což je pro vás skvělá příležitost, jak si procvičit cizí jazyk. Při přijímání hostů se můžete zaměřit jen na ty ze země, jejíž jazyk se učíte nebo kteří tím jazykem hovoří, anebo to nechat úplně náhodě a improvizovat. Většina cestovatelů ovládá angličtinu alespoň na základní úrovni a můžete si tedy procvičit minimálně tu.

Jako hostitelé můžete svým hostům ukázat své město a okolí a seznámit je s naší kulturou a kuchyní. Cestovatelé jsou většinou vděční, že jim někdo věnuje svůj čas a znalosti místa a rádi se s vámi podělí zase o jejich kulturu a zkušenosti. Mohou pro vás připravit jejich národní jídlo, ukázat vám fotky z cest, povědět o jejich domově. Při tom všem můžete výborně trénovat vaše jazykové schopnosti a ještě se dozvědět spoustu zajímavých věcí. To vše, aniž byste vůbec opustili své rodné město!

3. Proveďte cestovatele po vašem městě

Pokud nechcete nebo nemůžete cestovatelům nabídnout nocleh, můžete se s nimi alespoň sejít a strávit s nimi čas. Cestovatelé mohou mít zařízené bydlení u někoho, kdo nemá čas se jim věnovat a rádi uvítají možnost poznat další místní lidi a zajít s nimi na autentickou večeři, na párty nebo na prohlídku města.

Když jsme poprvé nocovali v Moskvě, byli jsme hosty u velmi zajímavého páru, který s námi ale bohužel nemohl strávit den, protože museli do práce. Ujal se nás tedy jiný mladý pár, pro který se jednalo o první zkušenost s Couchsurfingem a s nadšením nás provedli po zajímavých místech Moskvy. Oni byli rádi, že si mohli s námi procvičit angličtinu a my byli rádi, že nám místní ukázali své město a nemuseli jsme chodit podle mapy nebo knižních průvodců. Když jsme byli v Moskvě za půl roku znovu, nocovali jsme u nich a ukázali nám to, co jsme před tím nestihli. Navázali jsme tak skvělé přátelství. Do dneška jsme s nimi v kontaktu a víme, že kdybychom potřebovali, mohli bychom u nich zase přenocovat. A stejně tak jsou kdykoliv vítaní oni u nás.

_dsc1489_fotor

4. Zúčastněte se srazů (meet-up) Couchsurferů

Ve větších městech se pravidelně pořádají srazy pro místní členy komunity, na které často zavítají i cizinci, kteří jsou zrovna ve městě a chtějí se seznámit s místními. Můžete se tak seznámit s lidmi podobného naladění bez toho, aniž byste si je hned zvali domů.
Pokud žijete ve větším městě, můžete nalézt i cizince žijící ve vašem městě, se kterými se můžete stýkat mimo srazy.

5. Najděte si přátele online

Na stránce Couchsurfingu najdete tisíce skupin, do kterých se můžete přidat a diskutovat na rozličná témata a najít si tam nové známé. Jedná se o skvělou možnost jak najít lidi s podobnými zájmy. Většina skupin komunikuje v angličtině.

Vidíte, že Couchsurfing nabízí několik různých možností, jak se seznámit s lidmi a využít jej k procvičování cizích jazyků. Pokud jste jej ještě nevyzkoušeli, vřele vám to doporučuji. Naprostá většina Couchsurferů jsou pohodoví lidé, kteří se chtějí seznámit s dalšími lidmi a sdílet s nimi jejich zájmy a zkušenosti. My jsme díky němu poznali mnoho velmi zajímavých lidí a míst, které bychom jinak neměli nikdy šanci poznat.

V dalším článku o Couchsurfingu se s vámi podělím o tipy, jak být dobrým hostitelem i hostem a užít si Couchsurfing naplno.

Dát článku like

Začněte studovat ještě dnes

I cesta dlouhá tisíce mil začíná prvním krokem. Udělejte ten Váš k ovládnutí cizích jazyků již dnes. Zapomeňte na drahé kurzy za desítky tisíc. Naši knihu koupíte za cenu jedné večeře.

Ovládni cizí jazyk koupit

Ebook

Obdržíte všechny formáty - epub, mobipocket, pdf.
Přečtěte si knihu na PC, tabletu, mobilu nebo čtečce.

Nebudete-li s knihou spokojeni,
vrátíme Vám peníze.
Bez otázek.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zobrazena.